Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
PACHNIDŁO - Tom Tykwer
Autor Wiadomość
Billy Gore 
W agonii

Wysłany: Sob 30 Maj, 2009   PACHNIDŁO - Tom Tykwer

Trochę mnie zdziwił brak recenzji „Pachnidła” na portalu HO, w zestawieniu z innymi wybitnymi thrillerami takimi jak „Milczenie owiec” , czy „Siedem” , film ten wypada moim zdaniem znakomicie. Z małym opóźnieniem sięgnąłem po ten tytuł, gdyż właśnie doczekał się on obniżki cenowej wydania DVD i 12 zł za naprawdę eleganckie wydanie, jest ceną kuszącą.

Sam film posiada niesamowity klimat. Brudne, mroczne ulice XVIII wiecznego Paryża, dookoła panująca nędza i agresja, ukazane są w niesamowity i wyrazisty sposób. Już początek filmu wbija w fotel. Kobieta rodząca dziecko, na ziemi w błocie pod straganem rybnym, w otoczeniu innych straganów, na których tasakami siekano półtusze wieprzowe, wypruwano flaki ze zwierząt , sortowano ryby – robi wrażenie. Fajnie jest także ukazane dorastanie głównego bohatera, jego kariera – od sierocińca, przez zakład garbarski, po praktykę w podupadającej perfumerii i pierwsze morderstwa. „Pachnidło” nasuwa skojarzenia z legendą o Kubie Rozpruwaczu. Osobiście nawet chyba wolę fikcyjnego Jeana-Baptistę, niż legendarnego Rozpruwacza. W metodzie działania mordercy z „Pachnidła” jest więcej finezji, jego morderstwa posiadają otoczkę rytuału, który musi zostać spełniony, aby zbrodnia się powiodła – smarowanie ciał kobiet tłuszczem zwierzęcym, obcinanie włosów, odpowiedni wybór ofiary, a następnie destylacja ich ciał, na potrzeby uzyskania zapachu. Same morderstwa także nie służą płytkiemu zaspokojeniu jakichś potrzeb. Służą pewnej idei, stworzenia idealnego zapachu z woni zamordowanych kobiet. Dla mnie pomysł całkiem świeży i oryginalny jak na film ( i powieść ) o seryjnym mordercy. Po za doskonałymi kostiumami, scenografią, grą aktorską, reżyseria, film posiada także doskonałą muzykę, odpowiednio budującą klimat.
Jedyne co wzbudziło moje mieszane uczucie to zakończenie. Nie powiedziałbym że jest słabe, ale może lekko zbyt poetyckie, jak na thriller o seryjnym mordercy. Do końca nie wiemy chyba jak traktować działalność Jeana-Baptisty Grenouille, który po dokonaniu wielu morderstw na młodych kobietach, ostatecznie ukazany jest jako wybawiciel ludzkości. Swoisty mesjasz, anioł który dał ludziom miłość – poprzedzona licznymi zbrodniami. Trochę to dziwne – ale nie powiem że słabe. Mi osobiście film się bardzo podobał i uważam że jest godny polecenia fanom horrorów i kina grozy. Ja daję 9/10 ( minus 1 za to zakończenie, ale jeśli ktoś mnie przekona że było naprawdę udane, to dam 10 )

CzarnaPani 
Powstały z martwych

Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   Re: PACHNIDŁO - Tom Tykwer

Nieprawdopodobny film, bezbłędny, przepięknie zrobiony, barwny, niesamowite przedstawienie zapachów (człowiek oglądając film niemal czuje je w powietrzu). Zachwycający obraz brudnego Paryża i ten koleś obdarzony genialnym węchem. Prawdziwy pasjonata, za wszelką cenę usiłujący stworzyć pachnidło doskonałe. Rozwaliła mnie scena, gdy z zamknietymi oczami rozpoznawał zapachy otaczającego go świata: piach, mokre kamienie, żaba, trawa itd.
Billy Gore napisał/a:
ostatecznie ukazany jest jako wybawiciel ludzkości. Swoisty mesjasz, anioł który dał ludziom miłość

No tego akurat nie jestem pewna. Sam główny bohater wcale nie jest ukazany jako mesjasz czy ktoś w tym rodzaju. To pachnidło stworzone przez Jeana, który jak na ironię sam jest pozbawiony zapachu, wywołuje w innych zachwyt, graniczący z ekstazą, przez co inni odbierają go jak kogoś wyjątkowego, widząc w nim niemal anioła.

Billy Gore 
W agonii

Wysłany: Sro 29 Lip, 2009   

Hej Czarna Pani. Fajnie że i Tobie sie film podobał. Co do zakończenia, to wydaje mi sie że się zgadzamy. Inaczej to ujęłaś, ale sens pozostał ten sam. Jeśli dobrze pamiętam,
Spoiler:
ludzie którzy zgromadzili się na egzekucji patrzyli na Jeana z uwielbieniem i ekstazą. Stąd moje określenie typu "mesjasz" czy "anioł". Ostatecznie mu życie darowano ;)

MauZ 
Żywy trup

Spoiler:
Billy Gore napisał/a:
Ostatecznie mu życie darowano ;)

opisz jeszcze kilka szczegółów fabuły. ludzie sie na tym forum nigdy nie nauczą :neutral:
aż strach kierwa po tematach o filmach, których sie nie widziało smigać... a i w takich o filmie którym widziałem zdarzają się spojlery filmów... których nie widziałem.
:fuckoff:
Ostatnio zmieniony przez Dudimmu Sro 29 Lip, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Dudimmu 
Administrator

MauZ a Ty jako stary użytkownik już dawno powinieneś się nauczyć że cytując spojler, go powielasz i jeszcze akcentujesz:)

Billy Gore 
W agonii

Wysłany: Sob 01 Sie, 2009   

MauZ napisał/a:
opisz jeszcze kilka szczegółów fabuły. ...:fuckoff:

Faktycznie, mój błąd za który mogę tylko przeprosić. Myślę jednak MauZ że te środkowe paluszki mógłbyś schować na inne okazje, warte ich pokazania. Pozdro

antimattera 
Zainfekowany

Wysłany: Sob 01 Sie, 2009   Re: PACHNIDŁO - Tom Tykwer

Billy Gore napisał/a:
Z małym opóźnieniem sięgnąłem po ten tytuł, gdyż właśnie doczekał się on obniżki cenowej wydania DVD i 12 zł za naprawdę eleganckie wydanie, jest ceną kuszącą.

Żałuj, że nie widziałeś go w kinie, efekt byłby o wiele lepszy. Film ma fenomenalne zdjęcia, aktor w roli głównego bohatera spisał się na medal. Wszystkie inne ochy i achy przedstawiła wcześniej Czarna Pani, więc nie będę powielać, ino się dołączę.
Spoiler:
Co do zakończenia, to Jean był przede wszystkim nieszczęśliwym człowiekiem, który nie potrafił kochać. Pachnidło dało mu uwielbienie gawiedzi, lecz jest ono kwestią chwili, a on sam nawet tego nie potrafi przyjąć. Kończy swój żywot, oblewając się swoim dziełem - jedyną miłością swego życia.

MauZ 
Żywy trup

Wysłany: Sro 12 Sie, 2009   

Billy Gore napisał/a:
gdyż właśnie doczekał się on obniżki cenowej wydania DVD i 12 zł za naprawdę eleganckie wydanie, jest ceną kuszącą.

eleganckie to jest kosztujące 50 zł dwupłytowe w digipaku. wydanie nasze rodzime rzecz jasna. eleganckie jak na nasze warunki, bo za granicą mają:

AccessDenied 
Żywy trup

Wysłany: Sro 12 Sie, 2009   

Jakie śliczne :oops:

Freddy_Jason 
Powstały z martwych

Wysłany: Czw 13 Sie, 2009   

Nie słuchajcie użytkownika MauZ - zagranica to syf. Na co komuś takie wydanko, skoro nie ma polskich napisów? Do tego po co niszczyć polski rynek DVD kupując jakieś płyty z zagranicy, jak można śmiało poczekać, aż ktos u nas wypuści jeszcze lepsze wydanie, oczywiście, jak z piwnic zejdzie mu cały nakład "El Muerto" i innego syfu :-) Wspomagajmy polski rynek DVD, a na fotki takie jak powyższa nie reagujmy, bo w końcu "Jeszcze Polska nie zginęła..." :lol:

A sam film oczywiście dobry, ale nie bądźmy śmieszni - nie jest to poziom dzieł Renoira czy Raya, chociaż jako kino dla młodzieży sprawdza się dosyć znośnie. Warto zobaczyć dla dobrej "roli" zapachu w całym obrazie i ostatniej dużej sceny orgii :-)

Joe Chip 
Żywy trup

Wysłany: Czw 13 Sie, 2009   

Freddy_Jason napisał/a:
ale nie bądźmy śmieszni - nie jest to poziom dzieł Renoira czy Raya, chociaż jako kino dla młodzieży sprawdza się dosyć znośnie.

Zapewne masz rację. Dlatego nie oglądałem. :lol:

Dia13 
W agonii

Wysłany: Sob 19 Sty, 2013   

Az dziwne że ten temat przeszedł mało zauważony...
Mroczne ulice XVIII wiecznego Paryża przemawiają do mnie jak najbardziej w całym swym nieopisanie kuszącym klimacie.
CzarnaPani napisał/a:
Nieprawdopodobny film, bezbłędny, przepięknie zrobiony, barwny, niesamowite przedstawienie zapachów (człowiek oglądając film niemal czuje je w powietrzu). Zachwycający obraz brudnego Paryża i ten koleś obdarzony genialnym węchem. Prawdziwy pasjonata, za wszelką cenę usiłujący stworzyć pachnidło doskonałe. Rozwaliła mnie scena, gdy z zamknietymi oczami rozpoznawał zapachy otaczającego go świata: piach, mokre kamienie, żaba, trawa itd.

Pani napisała wszystko to co mogłabym sama napisać o tym filmie... CUDOWNY !

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu