Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
SOMA
Autor Wiadomość
Palimpsest 
Żywy trup

Wysłany: Wto 20 Gru, 2016   SOMA

Gra która zamiata klimatem i fabułą. Głębiny oceanu to miejsce stworzone wręcz dla dobrych horrorów. Do tego fabuła, która zaciekawia i wciąga niebywale, dostarczając przy tym kilka moralnych dylematów, które nie wpływają na rozgrywkę, ale mimo to skłaniają do zastanowienia. Design lokacji, czy głębin oceanicznych BARDZO na plus, choć sama technologia jest już trochę przestarzała. Szczególnie ciecze spływające po ścianach wyglądają bardzo słabo. Tu jest więc nie równo, ale pomijając drobne mankamenty, graficznie gra przedstawia się bardzo ładnie.

Gorzej, że nierówny poziom występuje również w związku z potworami. Kilka z nich reaguje na ruch lub na światło, co praktycznie pozwala bez emocji je wykiwać. Z innymi już jest gorzej, ale algorytmy poruszania się, ich tras itd... jakoś mimo wszystko łatwo jest przez nie przejść, ukryć się i dojść do celu bez wielkich kłopotów. Choć ciśnienie momentami oczywiście podnoszą, nie jest to poziom masakry dla nerwów jak przy "Alien Isolation". Ostatni potwór jest mega trudny i ten naprawdę budzi strach, ale też mam do niego zastrzeżenia. Po przekroczeniu pewnego puntu, choćbyśmy nie wiem jak wyprowadzali go w pole, w magiczny sposób "wie" że idziemy danym korytarzem choć nie ma szans nas zobaczyć czy usłyszeć. Bywa też że się uprze i krąży do upadłego w jakimś kluczowym miejscu blisko gracza, i praktycznie nie daje szansy żeby jakoś go wykiwać, ominąć aby iść dalej. Przez to nie mogłem np odczytać maili w jednym terminalu co irytowało mnie strasznie, bo jak pisałem fabuła jest naprawdę ciekawa.

Nie zrozumcie mnie źle... Gra jest straszna i jak najbardziej ciśnienie podnosi, a klimat zamiata, tak samo jak oprawa dźwiękowa. Do SOMY większość gier i tak nie ma startu! Ale pewne elementy dotyczące potworów, można było trochę trochę bardziej przemyśleć. No nie jest to ciągły obezwładniający terror dla nerwów jak we wspomnianym już "Alienie". Jest wiele momentów, które są spokojne i doprawione jedynie lekkim niepokojem, ale i to ma swoje plusy bo można poeksplorować porządnie bazy które zwiedzamy, co osobiście bardzo lubię.

Krótko mówiąc świetna, emocjonująca gra, z zajebistą fabułą i genialnym zakończeniem! Brać w ciemno!

9/10

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu