Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
DRACULA - Bram Stoker
Autor Wiadomość
Rafał Kuleta 
Żywy trup

Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008   

Radosław napisał/a:
O tej książce można mówić tylko w superlatywch. Nawet jeśli niektóre filmy są od niej lepsze

Trzymajmy się raczej jednej płaszczyzny porównawczej: niektóre filmy są lepsze od innych filmów w odbiorze, ale nie, że są lepsze od książki. Jak już: "bardziej przemawiają do mnie filmy traktujące o wampirach, niż książki". Swoją drogą, ciekawe, jakie filmy miałeś na myśli.

Bardzo gorąco polecam książkę Brama Stokera "Dracula" w oryginale. Świetnie się czyta.

http://braciasyjamscy.bloog.pl

http://polskihorror.pl/scen3.html

Jaga 
Świeże mięso

Wysłany: Czw 06 Lis, 2008   

"Draculę" czytałam w oryginale i po polsku. Faktycznie, oryginał lepszy. Dla mnie jest to klasyk, który każdy chcący nazwać się "fanem horrorów" musi przeczytać. Klimat fantastyczny, groza i tajemnica oraz oczywiście świetna narracja. Genialna powieść. Absolutnie 10/10

peter_dm 
Zainfekowany

Wysłany: Wto 13 Paź, 2009   

Książka bardzo fajna. Napisana prosto, ale i dość rozmaicie. Czyta się ją w miarę szybko
i nie nudzi. Świetny sposób wprowadzenia narracji poszczególnych osób. Troszkę rozczarował mnie fakt, że niektóre sceny jak np. wyzwalanie Lucy były zbyt krótko opisane. Właśnie sprawie Lucy też poświęcono jak dla mnie zbyt dużo stron, a samego Draculi jest niewiele.
Książka choćby z racji swojej legendarności jest niewątpliwie warta zapoznania się z nią.
Jest bardzo ciekawa i lżejsza nieco do czytania niż ,,Frankenstein" Mary Shelley. ;)

A czym się dokładnie różni wersja oryginalna od Polskiej?

Anika Szady 
Świeże mięso

Wysłany: Czw 17 Gru, 2009   

Ja jednak wolę Draculę :vampire: . Ma styl, i nie jest to horror w stylu:" rąbać co się da". Dla porównania:" Zmierzch"- litości :mrgreen: W większości horrorów są jakieś wampiry, istoty nie z tej ziemi- ale mało kto umie z tego uczynić coś sensownego! ;-)

magnolia 
Świeże mięso

Wysłany: Wto 23 Lut, 2010   

A dla mnie to rewelacja. Klasyk gatunku

Słowiś 
Zainfekowany

Wysłany: Sro 07 Lip, 2010   

Książka chyba tylko dla fanów gatunku, dzisiaj średnio wypada ale mi czytało się przyjemnie, było pare słabszych momentów mimo to ujdzie :grin: Najbardziej przypadł mi do gustu początek powieści, gdzie Jonathan przyjeżdza do Transylvanii. :vampire:

antimattera 
Zainfekowany

Wysłany: Sro 07 Lip, 2010   

A dla mnie od tej książki rozpoczęła się przygoda z literaturą i kinem grozy, więc wspominam ją z uśmiechem. Miałam 10 lat,zwędziłam ją podczas pobytu w Krakowie z gigantycznej biblioteki wujka i czytałam w nocy z latarką, żeby rodzice się nie skroili. Bardzo mi się podobało i postanowiłam poszukać podobnych publikacji, co długofalowo spowodowało, że jestem na tym forum.

Golem 
Moderator

Wysłany: Pią 13 Sty, 2012   

Dobra pozycja. Zaczne od plusow: napisane jako zlepek dziennikow, genialny dziennik pokladowy "Demeter", bardzo jasny podzial na dobro i zlo, klimat oraz postaci (szczegolnie Renfield).
Nie podobalo mi sie za to: zbyt czeste, wrecz nachalne, wymienianie sobie uprzejmosci i pochlebstw miedzy postaciami, a takze zbyt szybki "koniec" wielkiego Draculi.

Mysle, ze 8/10 bedzie sprawiedliwe.

Shady-Yo 
Żywy trup

Wysłany: Sob 08 Kwi, 2017   

Golem napisał/a:
Nie podobalo mi sie za to: zbyt czeste, wrecz nachalne, wymienianie sobie uprzejmosci i pochlebstw miedzy postaciami

Wyjąłeś mi to z ust! :) Również po pewnym czasie zaczęło to być dla mnie męczące, szczególnie w wypowiedziach Van Helsinga.

Plusy
+ ciekawa forma dzienników, artykułów, itp. a jednak akcja ani trochę na tym nie ucierpiała
+ jednocześnie przesiąknięty złem, bezwzględny, okrutny, ale także dostojny, wykształcony i wyrachowany hrabia Dracula
+ klasyczne już dziś sylwetki bohaterów, każda z nich ze swoim własnym stylem i oryginalnością
+ podróż Jonathana do Transylwanii i jego przygody w zamku Draculi; niesamowity klimat początku tej powieści
+ praktycznie wszystkie opisy wampirzych ataków
+ bardzo sprawnie budowane napięcie
+ bogaty język

Minusy:
- wymiana uprzejmości pomiędzy bohaterami w pewnym momencie zaczyna trochę irytować; objawia się szczególnie w nazbyt emocjonalnych wypowiedziach Van Helsinga
- zakończenie mogło być lepsze - bohaterzy przygotowują się długo do ostatecznej walki, długo opisywane są też ich postępy, ale gdy przychodzi już do samego starcia idzie im wyjątkowo szybko

Moja ocena: 9/10.

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu