Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Chal-Chenet
Pią 11 Lis, 2011
AMNESIA: THE DARK DESCENT
Autor Wiadomość
BloodyAxe 
W agonii

Wysłany: Wto 07 Wrz, 2010   AMNESIA: THE DARK DESCENT

http://horror.com.pl/gry/gra.php?id=127

AMNESIA: THE DARK DESCENT

Wczoraj, przeglądając nowości ze Steama, natrafiłem na taki oto niepozorny tytuł. Miałem już wychodzić z domu, ale coś instynktownie mi podpowiedziało, żebym ściągnął przed wyjściem demo tej gry. Po powrocie, a było już po 23, nałożyłem słuchawki i odpaliłem demko. Od razu zaskoczyła mnie pozytywnie jedna rzecz - wiadomość, że grę opracowali twórcy Penumbry.

Jest to nietypowy survival horror w konwencji first person, akcja toczy się w osiemnastowiecznym zamku. Twórcy gry przed rozpoczęciem sugerują m.in. grać na słuchawach i po ciemku - jakbym nie wiedział ;) Kierujemy postacią niejakiego Daniela, więcej fabuły odkryjecie sami. Klimat gry określiłbym jako ciężki, zawiesisty, momentami miażdżący. Nie posiadamy żadnej broni, jedynie lampę naftową, olej do niej jest cennym surowcem. Tu nie walczymy z zagrożeniem, tu trzeba spierniczać jak najszybciej i pozostawać w ukryciu. Dodatkowo musimy dbać o zdrowie psychiczne bohatera - zbyt wiele ciężkich wrażeń doprowadza go do załamania nerwowego, a w końcu do szaleństwa i wtedy game over. Do wrażeń tych zalicza się nawet ciągłe pozostawanie w ciemnościach, dlatego należy zapalać znajdywane po drodze świece i pochodnie gdzie się tylko da.

Podczas gry czułem się tak, jakbym naprawdę był Danielem, zwłaszcza że w kluczowych momentach gra wie jak przestraszyć - słyszymy swój ciężki oddech, kołatanie serca, obraz się rozmazuje albo pływa, jakbyśmy tripowali na kwasie. Grając po raz pierwszy aż żałowałem, że jestem trzeźwy, dawka psychodelii jest spora. Kto grał w Penumbrę, może kojarzyć takie akcje, ale tu jest to zrobione dwa razy lepiej. Silnik graficzny oczywiście jest nowy i dobrze zoptymalizowany, na moim sprzęcie z 2007r. gra chodzi na maxa. Z tego co wiem nikt tego niestety w Polsce nie wydaje, dla chętnych pozostaje zakup przez Steam. Oficjalna premiera jest jutro, 8 września. Portal IGN już zrecenzował grę, wlepiejąc jej 8.5/10. Polecam stestować demo i luknąć na zajawkę:

http://www.youtube.com/watch?v=L9-iXm-EtK8

y4k 
W agonii

Wysłany: Sro 08 Wrz, 2010   

No właśnie widziałem też to wczoraj, znaczy gameplay na youtube.
Wygląda całkiem nieźle ... (nie w kwestii grafiki bo nie wiele można zobaczyć) ale w samej rozgrywce. Dziś zassam demko to przekonam się jak się w to gra naprawdę.

Willsondee 
Świeże mięso

Wysłany: Pią 24 Wrz, 2010   

Czy ktoś wie za co takie wysokie oceny ma ta gra wszędzie?
Wiecie może ile może kosztować taka gra w polskiej wersji?
Gry ze steama jakoś mnie nie przekonują. Wolał bym mieć to w pudełku no i oczywiście w polskiej wersji bo gra prezentuje się naprawdę zacnie.

BloodyAxe 
W agonii

Wysłany: Nie 26 Wrz, 2010   

Nie rozumiem całkowicie pierwszego pytania, skoro widziałeś oceny gry, to chyba nietrudno znaleźć recenzję, ja czytałem ich kilkanaście. Jak chcesz się przekonać na własne oczy za co tak wysoka ocena, to pyknij w demo po ciemku.

Co do ceny, nikt Ci tego nie powie na chwilę obecną, można tylko snuć domysły. Ja bym to widział w rozpiętości 50-70 zł, jako Steam Gift ludzie sprzedają za 60-70 właśnie. Jeśli będzie spolszczenie, to mam nadzieję, że tylko kinowe. Poza tym fanowskie w drodze, o czym już wiesz.

Willsondee 
Świeże mięso

Wysłany: Pon 27 Wrz, 2010   

Ok dzięki za info!
Z pewnością odpalę sobie w nocy i obadam.

Shady-Yo 
Żywy trup

Wysłany: Sro 28 Cze, 2017   

Świetna gra. Całkowicie wpasowuje się w moje klimaty i w sumie moje wymagania odnośnie survival horrorów. Jedynie fabuła mogła być odrobinkę ciekawsza i sposób jej przedstawienia jest nieco chaotyczny - zdarzyło mi się nie znaleźć raz albo dwa dziennika i już zacząłem się gubić w fabule. Co chwilę pojawiające się wspomnienia głównego bohatera w pewnym momencie też zaczynały trochę denerwować. Ale koniec końców, trzy alternatywne zakończenia to bardzo dobre posunięcie ze strony autorów. Mi, rzecz jasna, nie udało się wyjść cało z tego szaleńczego zamczyska.

Gra niesamowicie wciąga od pierwszych minut - fabuła wyraźnie intryguje. Podobały mi się wszystkie te akcenty horrorowe, wszystkie te akcenty powodujące strach i wzrost napięcia. Na czele stoi oczywiście ten potwór z podtopionych korytarzy, który natychmiast podbiegał do ciebie jak tylko spadłeś z jakiejś beczki do wody. Na drugim w moim rankingu stoi duch, który przechadza się korytarzami zamku już od początku aż do końca gry i którego lepiej unikać jak ognia. Samo jego pojawienie powoduje spory dreszczyk, ale kiedy zaczyna cię gonić a ty w pośpiechu zamykasz za sobą wszystkie drzwi, co może być lepszego dla fana horroru?! Dodajmy do tego jeszcze znakomity, mroczny klimat, który ani przez chwilę nie traci na swej intensywności i tak oto mamy doskonały dreszczowiec.

Bardzo podobały mi się też wszystkie zagadki, jakie musieliśmy na swej drodze rozwiązać. Nie są one ani łatwe, ani trudne i czasem trzeba nieco pogłówkować (tak, tak, czasem główkując musisz ciągle zerkać czy przypadkiem nie powinieneś schronić się przed upiornym widmem). Co najważniejsze, rozwiązanie niemal każdej pojedynczej zagadki daje sporo satysfakcji. Ale co też ciekawsze, ta gra łączy w sobie także elementy zręcznościówki, kiedy musisz ostrożnie stąpać żeby z czegoś nie spaść, omijać czerwoną narośl lub przeskakiwać z parapetu na parapet na zewnątrz wysokiego zamku.

To wszystko powoduje, że mimo dość jednostajnego klimatu i coraz bardziej przewidywalnego scenariusza, gra nie pozwala się nudzić. Świetnym pomysłem jest też brak takiego typowego wskaźnika zdrowia oraz konieczność kontroli swojego stanu poczytalności. Szukanie źródeł światła (latarnie, krzesiwa) to również bardzo dobry pomysł. Niektóre miejsca (czy tak naprawdę większość z nich?) jest rzeczywiście bardzo ciemna i trudno jest wszystko ogarnąć bez jakiegoś światła. Dlatego trzeba też nauczyć się oszczędzać i... poszukiwać.

Fizyka gry również może się podobać - "Amnesia" kładzie bardzo duży nacisk na realizm. Muzyka nie pojawia się za często, ale wszystkie te krótkie motywy bardzo mi się podobały. Większą rolę odgrywa tu sam dźwięk - ciężki oddech naszego bohatera czy wściekłość upiornej zjawy, która próbuje nas dogonić... ale nawet zwykłe kroki, które stawia widmo, kiedy my czekamy aż sobie pójdzie... dbałość o detale robi w tej kwestii wrażenie. Podobał mi się też głos naszych bohaterów - wszystkich tych, którzy odgrywali wspomnienia bohatera z przeszłości. Brytyjski akcent jakoś dziwnie pasuje do tej gry i do tego zamku.

Wszystko to sprawia, że "Amnesia" to jeden z moich ulubionych survival horrorów, w jakie grałem. Fakt, że "Silent Hill 2" podobał mi się nawet jeszcze bardziej, ale i tak jest to gra, którą każdemu fanowi grozy (i nie tylko) mogę śmiało polecić.

Moja ocena: 9/10.

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu