Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pomóżcie mi znaleźć książkę do matury
Autor Wiadomość
puzonek93 
Świeże mięso

Wysłany: Wto 26 Lut, 2013   Pomóżcie mi znaleźć książkę do matury

Witajcie. Potrzebuje książek o zjawach, upiorach. Typowych horrorów. Ciężko mi cokolwiek znaleźć dlatego potrzebuje rady. Jako, że to książki do prezentacji maturalnej to muszą dobitnie prezentować temat jakim są zjawy, wampiry, upiory. Co do wampirów to nie problem, ale z pozostałymi już gorzej. Bardzo proszę podajcie mi kilka ciekawych powieści takich niezbyt obszernych.

Dia13 
W agonii

Wysłany: Wto 26 Lut, 2013   

To ja Ci osobiście odnośnie wampirów polecę bo się tym interesuje i dużo książek już miałam w ręku o tym temacie... Zaopatrz się o książkę "Wampiry" Nigela Sucklinga , Wydawnictwo BELLONA.
To o historii wampirów i demonów.

"Czy ktoś, kto widział dziesiątki filmowych wersji czynów Draculi i Nosferatu może jeszcze dowiedzieć się czegoś nowego o tych tajemniczych i przerażających istotach?
Zdecydowanie tak.
Książka Nigela Sucklinga zawiera mnóstwo najczęściej nieznanych albo mało znanych faktów dotyczących niezwykle złożonego fenomeny wampiryzmu. Okazuje się na przykład, że ów rodzaj wampira znany nam z literatury i filmu jest tylko jednym z wielu. Również sposoby zgładzenia tych potworów nie ograniczają się do czosnku i osikowego kołka. Autor przedstawia rozległy obraz mity wampira, rozpoczynając od antropologicznej analizy wierzeń związanych ze śmiercią, by następnie opisać życie zmarłych według różnych legend, wierzeń i podań. Czytelnik, wędrując po całej Europie, poznaje m.in. "pożeraczy" , "dusicieli" oraz inne demoniczne monstra; granica pomiędzy wampirami a wilkołakami, strzygami - a nawet czarownicami - była bowiem płynna. Daleko liczniejsze niż te powszechnie znane były też oznaki wskazujące, że ktoś po śmierci na pewno stanie się krwiożerczą piekielną istotą - wampirem... "

kefas999 
Powstały z martwych

http://horror.widmo.biz/viewtopic.php?t=8691

Kuźwa masz. Wszystko trzeba na tacy podawać. Jak nie orientujesz się w temacie to go było nie brać.

Dia13 
W agonii

kefas999 napisał/a:
Wszystko trzeba na tacy podawać.

Młodzież najchętniej to by zapłaciła za prezentacje maturalną niż się sama wytężyła i coś napisała... nie rozumiem takich osób które nie potrafią sklecić czegoś od siebie... ale pomoc chyba warto młodzikom a nóż zainteresują się głębie tematyką ;-)

kefas999 
Powstały z martwych

Dia13 napisał/a:
Młodzież najchętniej to by zapłaciła za prezentacje maturalną niż się sama wytężyła i coś napisała... nie rozumiem takich osób które nie potrafią sklecić czegoś od siebie... ale pomoc chyba warto młodzikom a nóż zainteresują się głębie tematyką ;-)

Wątpię aby pokolenie gimbusów czymś się zainteresowało oprócz wódy i zioła. Ale niech będzie. Poza tym wszystko jest na tym forum ale poszukać oczywiście nikomu się nie chce Lepiej założyć 10 taki sam temat. Ciekawe jakby internetu zabrakło... Zdawalność matury spadłaby drastycznie.

puzonek93 
Świeże mięso

Ten temat to był impuls, nie spodziewałem się, że tak ciężko będzie coś ciekawego znaleźć.
Przeszukałem internet i nic nie znalazłem. To co podał mi kefas999 też widziałem i jakoś nie przekonują mnie te tytuły. Do prezentacji nie mogę użyć zbiorów opowiadań, muszą to być powieści. Chodzi mi tylko o zjawy i upiory. Co do do wampirów to nie mam problemu. Chcę żeby fabuła była jasna. Pojawia się jakaś zjawa/y czy upiory i męczą człowieka coś w tym stylu, żeby wszystko było przejrzyste i jasne. Nie jestem osobą, która szuka tu pomocy bo nie chce mi się szukać w internecie. Byłem dzisiaj w książnicy i nikt mi tam nie pomógł, podobnie było w empiku. Zbiory mitów, legend czy jakieś opracowania nadają się jako literatura przedmiotu co również ma dla mnie znaczenie. Chociażby ta książka "Wampiry" bardzo mi się przyda.

Gelu 
Powstały z martwych

Może "Dziady" ? Twoja polonistka na bank by się ucieszyła :0

a tak przy okazji, na wybranie tematu maturalnego chyba macie trochę czasu, więc nie można wcześniej przemyśleć czy się znajdzie to co będzie do niego potrzebne? Co to za tłumaczenie że to IMPULS? O_o
Taki temat powinien raczej być wybierany nie tylko pod kątem 'fajności'.

Dia13 
W agonii

Gelu napisał/a:
Może "Dziady" ? Twoja polonistka na bank by się ucieszyła :0.

haha już by matura była potencjalnie zdana za to :D

puzonek93 
Świeże mięso

Wybór tematu to był impuls bo nie miałem na to czasu. Chodzę do zaocznego liceum i pewne rzeczy nie działają tam tak jak powinny, ale nie będę się tu na ten temat rozwodził. Jeżeli chodzi o kanon lektur obowiązkowych to zjaw nie brakuje, ale poszukuję czegoś z poza kanonu i proszę nie wciskać całej młodzieży do jednego pudła tzw. gimbusów. Nawet nie wiem co to do końca oznacza.

kefas999 
Powstały z martwych

Jak nie Dziady to z klasyki
-Hamlet
-Makbet
przewałkowane i sporo opracowań

Poza tym z tych bardziej oklepanych:
-Miasteczko Salem - King
-Lśnienie - King
-Ręka Mistrza - także King

z mniej obszernych to możesz coś obczaić autorstwa Mastertona, on coś tam pisywał o duchach i zjawach. A jak chcesz coś naprawdę krótkiego to zobacz "Nawiedzonego" Jamsa Herberta.

puzonek93 
Świeże mięso

Potrzebuje niezbyt obszernych powieści, ponieważ muszę się jeszcze oprzeć na filmie i malarstwie, a mam tylko 15 minut na prezentacje.

puzonek93 
Świeże mięso

Cóż.. myślę, że "Nawiedzony" będzie dla mnie odpowiednią lekturą, a co do wampirów to myślę o "Dracula: Nieumarły". Literaturą przedmiotu byłby "Świat Wampirów. Od Draculi do Edwarda" albo "Wampir" o którym była tu mowa. Myślicie, że do literatury przedmiotu nadaje się "Leksykon duchów"?

AccessDenied 
Żywy trup

Wysłany: Sro 27 Lut, 2013   

puzonek93 napisał/a:
"Dracula: Nieumarły"

Ta książka to trochę taki mały koszmarek... A przecież obszerność powieści nie musi mieć wpływu na długość wywodu o niej ;)

W tym temacie akurat z literatury przedmiotu masz mnóstwo rzeczy do wyboru, wydaje mi się najlepsza i najbardziej kompletna byłaby książka "Wampir. Biografia symboliczna" Marii Janion, ale pewnie za długa :razz:

Dia13 
W agonii

puzonek93 napisał/a:
Literaturą przedmiotu byłby "Świat Wampirów. Od Draculi do Edwarda"

Posiadam tę książkę i nadaje się ona według mnie tylko do formy ciekawostek do prezentacji... Niby w niej jest wszystko co powinno być.I Nie pisz o edwardzie bo to już jest poniżej jakichkolwiek uniesień literackich... Nie traktujmy go jako wampira z kanonu...

Golem 
Moderator

Wzorujac sie na artyscie zwanym Ozzy Osbourne: Who the f*ck is Edward?

Nie wiem czy nauczyciele sa coraz glupsi, czy uczniowie wybierajacy dla siebie tematy maturalne. W jaki sposob mozna omowic temat wampiryzmu, zjaw i upiorow w 15 minut, jeszcze opierajac sie na filmie, literaturze i malarstwie?

Same korzenie wampiryzmu to dosc obszerny temat, nie wspominajac o odmianach, jak juz zreszta Dia wspomniala. To samo tyczy sie zjaw i upiorow.

Po drugie, jaki zwiazek ma objetosc powiesci do samego wystepu? Przeciez nie musisz opowiadac o calej ksiazce tylko o wybranych fragmentach.

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu