Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Praca maturalna
Autor Wiadomość
kacperlewy 
Świeże mięso

Wysłany: Pią 08 Mar, 2013   Praca maturalna

Piszę w tym roku mature i mam temat :Horror jako gatunek literacki i filmowy .Przedstaw na wybranych przykładach i potrzebował bym waszej pomocy w wybaniu Literatury podmiotu i literatury przedmiotu widzałem że prędzej komuś pomogliście więc też proszę o pomoc wrazie czego podaje maila kacperbolo02@gmail.com lub z góry dziekuję

AccessDenied 
Żywy trup

Wysłany: Pią 08 Mar, 2013   

1) Tak jak pisał Golem, zacznij od przejrzenia podobnych tematów, a było ich sporo
2) Masz już jakieś pomysły, w którą stronę pójść ze swoją prezentacją? Jakąś wybraną lekturę chociaż? Temat jest baardzo ogólny, a chyba nikt tutaj całości roboty za Ciebie nie odwali... A że wybrałeś ten temat, zakładam, że gatunkiem się interesujesz ;]

kacperlewy 
Świeże mięso

Wysłany: Sob 09 Mar, 2013   

no właśni jst problm z wyborem lktury bo jst ich wiele i nie wiem co wybrac moze mi cos podpowici

viceroys666 
Zainfekowany

Po pierwsze primo - Skoro to ma być pomoc, a nie odwalcie za mnie, to może dałbyś po 5 książek i 5 filmów, przedstawił swoją wizję wybierając np po 2 książki i filmy albo 2 książki i 1 film itp, to może ktoś by coś doradził. Cholera wie co Ty rozumiesz przez horror - może ktoś Ci da zombie a Ty bedzięsz narzekał, że wolałeś wampiry albo horror ogólnie etc. Daj coś od siebie żebyśmy mieli jak pomóc.

Druga kwestia - to tylko matura ustna, tylko 15min na właściwie liźnięcie tematu, nie jest to koniec świata, nie jest to tatuaż na czole - nie będzie to całe życie i nie musi być idealne. Lepiej odwal jako tako, a jak jesteś ambitny, to napisz książkę na temat grozy, bo matura to marnotrawstwo czasu. Z chęcią kupiłbym taką książkę :)

Trzecia - literatura przedmiotu - odwiedź jakąś bibliotekę uniwersytecką / wojewódzką, mi pomogły obie (Olsztyn). Biografie, książki opisujące dany temat, artykuły z gazet, nie ma ch... żebyś czegoś nie znalazł. Co do filmów - jeśli wybierzesz coś bardzo znanego, spora szansa, że trafisz na komentarz reżysera / autora książki na podstawie której był film, albo jakieś ciekawostki na temat filmu, efektów specjalnych itp.

Ostatnia kwestia - spodziewaj się, że komisja nie będzie wiedzieć o czym mówisz, nie będzie znać autorów i będą zażenowani, że nie poruszyłeś Makbeta i obecnych tam duchów... Mnie tak załatwili i przy odpowiedzi byłem przepytywany na prawo i lewo z Szekspira mimo, że go nie miałem w bibliografii.

Także daj swoją wizję i wtedy pogadamy.

AccessDenied 
Żywy trup

Skoro masz jako gatunek literacki i filmowy, to ja bym wzięła ze dwa filmy, przy czym celowałabym w klasykę, lekturę i jeszcze jakąś książkę. Ten Makbet to nawet nie jest najgorszy pomysł, albo opis piekła Dantego ;]

kacperlewy 
Świeże mięso

Wysłany: Nie 10 Mar, 2013   

z ksiazek myslalem nad cmentarzem zwierzat kinga i lsnieniem a z fimow to nie wiem jest za duzy wybor wiec moze mi cos podpowiecie

viceroys666 
Zainfekowany

kacperlewy napisał/a:
z ksiazek myslalem nad cmentarzem zwierzat kinga i lsnieniem a z fimow to nie wiem jest za duzy wybor wiec moze mi cos podpowiecie

Wygląda to tak, jakbyś chciał grozę na podstawie King'a tylko pisać, lepiej weź dwóch różnych pisarzy, np dodaj któreś opowiadanie Lovecrafta, klasyczny chwyt maturzystów :smile:

PS Jak nie masz pomysłu co do filmów, a masz co do książek - to Smętarz i Lśnienie możesz filmami załatwić, obie ekranizacje bardzo dobre - i wtedy z pisarzy wziąć np Lovecraft'a i Poe'go.

No i przy kombinowaniu tytułów uwzględnij w miarę podobne pozycje, w końcu masz porównać budowanie grozy, czyli np Drakula Stoker'a VS dowolna zombie-rzeźnia nie mają za dużo podobnych motywów w budowaniu grozy.

AccessDenied 
Żywy trup

Jest duży wybór... oczywiście, że jest duży wybór, skoro początki horroru w filmie sięgają 1902 roku... dobra, koniec marudzenia, jadę ze swoją koncepcją.

Filmy:
Noc Żywych Trupów (1968)
Lśnienie (1980)

Książki:
Makbet (Szekspir)
Zew Cthulhu (Lovecraft)
American Psycho (Ellis)

Literatura przedmiotu:
Seans z wamiprem (Kołodyński)
Odrażające, brudne, złe (Sawicki, fragment o NŻT)
Krwawa setka (Burszta, Czubaj - fragment o AP)
Kubrick (Nelson, o ile ogarniesz po angielsku, świetny rozdział o Lśnieniu)
Jakieś opracowanie Makbeta- tego jest w pip

Dopisujesz do tego jakąś ładną tezę i standardowo dla tego tematu rozwodzisz się nad różnicami nt. tzw tworzenia klimatu (Kubrick, Lovecraft, Szekspir) a sieczką/akcją (Romero, Ellis)

kacperlewy 
Świeże mięso

dziekuje za pomoc ale jeszcze jedno mnie trapi jakie wontki wykozystac z tych filmow i lektor i jak je jak najlepiej

Golem 
Moderator

:?:

O co chodzi?

kacperlewy 
Świeże mięso

Wysłany: Pon 11 Mar, 2013   

makbet jest wielka powiescia skad mam wiedziec jaki wątek wybrac i ze trafie w gust egzaminujacych mnie

kacperlewy 
Świeże mięso

chodzilo mi jakie watki uzyc w maturze z tych lektor i filmow co mi podaliscie

AccessDenied 
Żywy trup

Lol, Makbet a) nie jest powieścią b) jest najkrótszy z tragedii Szekspira... A jak chodzi o horror, to ja bym celowała we fragmenty z duchami ;] +lektur, nie lektor... I nie stawiaj sobie za nadrzędny cel trafianie w czyjś gust, bo nie trafisz... Postaraj się sklecić w miarę dobrą pracę i tyle, albo zapłać komuś żeby zrobił to za Ciebie i naucz się na pamięć ;] A jeżeli jednak wolisz to zrobić sam, to proponuję zacząć od zapoznania się z tytułami

kacperlewy 
Świeże mięso

bylem dzisiaj w
bibliotece i nie mieli zadnych z tych ksiazek co mi proponowali wiec nadal nie wiem co uzyc

Golem 
Moderator

To idz do innej biblioteki a jak nie, to pozostaje antykwariat lub ksiegarnia. Jak juz nigdzie nie znajdziesz a na zakup Cie nie stac, to (choc nie powinno sie tego proponowac) poszukaj w formie elektronicznej w internecie (tak nie calkiem legalnie).

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu