Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Golem
Pią 31 Sty, 2014
Polscy autorzy s-f i fantasy
Autor Wiadomość
Chal-Chenet 
V.I.P.

Wysłany: Wto 30 Sie, 2005   Polscy autorzy s-f i fantasy

jak wyżej: czytujecie polską fantastykę? jacy są wasi ulubieni autorzy i ich "płody"?
kto jest najlepszy? Ziemiański, Kres, Sapkowski, Lem, Kossakowska, Szolc, inni? kogo najbardziej cenicie i za co?

Kamikadze 
Powstały z martwych

Wysłany: Wto 30 Sie, 2005   

Ja czytałam opowiadania Grabińskiego i Solaris Lema. Za fantasy nie przepadam (już wolę sf), Brzezińska doprowadza mnie do szału, za resztę jakoś nie mam ochoty się brać. Jest jeszcze tylu innych pisarzy na świecie, tyle książek, że bez tzw. tuzów fantastyki też przeżyję :wink: .

Chal-Chenet 
V.I.P.

Kamikadze napisał/a:
Jest jeszcze tylu innych pisarzy na świecie, tyle książek, że bez tzw. tuzów fantastyki też przeżyję

ale Kresa polecam z całego serca, to nie jest typowe fantasy: myślące koty i sępy, przytłaczający klimat, pesymizm, zdrada...rewelka, coś nowego i nietypowego. piękna rzecz.

Emilio 
Redaktor

Ja preferuje stanisława Lema a najbardziej go cenie za Solaris. :D

KILLA_M4 
W stanie rozkładu

Wysłany: Sro 31 Sie, 2005   

Fantasy:
Kres - Prawo Sepow
Ewa Brzezinska jej debiutanckie opowiadanie po prosty mmnie powalilo
Lem - Solaris
Kolodziejczak- Cykl Dominium Solarnego

Eryk Pasztet 
Świeże mięso

Jeżeli chodzi o polską fantastyka to czytam jej całkiem sporo. Sapkowski, Brzezińska, Pilipiuk, Piekara, Grzędowicz, Ziemiański, Twardoch, Spychalski, Wroński, Komuda.
Kossakowska i prawdopodobnie jeszcze kilku których w tej chwili nie moge sobie przypomnieć. Który z wymienionych autorów jest najlepszy ciężko powiedzieć. Każdy z nich ma swój rozpoznawalny styl i zupełnie inaczej podchodzi do fantastyki. W ostatnim okresie najlepsze wrażenie wywarł na mnie "Pan Lodowego ogrodu" Grzędowicza z niecierpliwością czekam na drugi tom.

Misquamacus 
konto usunięte

z fantastyki u mnie na pierwsze miejsce wyforsował się Jacek Piekara. Dalej Pilipiuk za Jakuba Wędrowycza , Ziemiański za I tom Achai, miło zaskoczył Krzysztof Piskorski i Marcin Mortka. Oczywiście na liście też jest A Sapkowski, M Wolski i S Lem jako filary polskiej fantastyki und fantasy.

evilmg 
Współpracownik HO

Wysłany: Pon 05 Gru, 2005   

Sapkowskiego przedstawiać nikomu nie trzeba, pisze naprawdę świetnie (nie sugerować się filmem czy serialem)
Polecam:
Witold Jabłoński "Dzieci Nocy" (książka o wampirach, zwanych tam "nocnikami" :D science-fiction), "Uczeń Czarnoksiężnika" cz.1 i "Metamorfozy" cz.2 tegoż samego autora (pamiętnik takiego polskiego Warlocka :D , jeśli ktoś nie lubi historii, niech się za to nie zabiera);
Jacek Piekara "Sługa Boży", "Młot na czarownice", "Miecz Aniołów" (opowiadania o inkwizytorze Mordimerze);
Andrzej Pilipiuk - książki o Jakubie Wędrowyczu (o polskim pijaczku-egzorcyście i jego qmplach: Semen Korczaszko, Józef Paczenko.. :mrgreen: )'
Maja Lidia Kossakowska "Obrońcy Królestwa", "Siewca Wiatru" (anioły i :devil: )
Marcin Mortka "Ostatnia Saga" (dla fanĂłw wikingĂłw);
Jarosław Grzędowicz - "Księga Jesiennych Demonów" (horror opowiadania);
no i oczywiście Jacek Dukaj - chociażby "Extensa", dla lubiących czytać ze słownikiem wyrazów obcych :lol:

adamst85 
Powstały z martwych

Marek S. Huberath - Wrócieeś Sneogg Wiedziaam i Kara Większa rozwalają moje tatuaże. Białołęcka - Okrąg Pożeraczy Drzew czy jakoś - masakruje. Legenda o Księciu Vampire nie pamiętam kogo także :) .

carmilla 
V.I.P.

mało czytałam polskiej fantastyki. Do Lema nabrałam głębokiego psychicznego urazu po przeczytaniu w podstawówce tych Bajek robotów, które były w podręczniku. Od jakiegoś czasu planuję przeczytać Solaris, ale póki co ograniczyłam się do zakupu... Cenię Sapkowskiego, choć 5. tomu sagi o Wiedźminie jakoś darować mu nie mogę, podobał mi się też Tkacz iluzji Białołęckiej... Czytałam tez kiedyś antologię opowiadań fantastycznych z Bogiem w temacie, chba Czarna msza się to nazywało... Zapamiętałam głównie Dom na krawędzi światła i Dom na krawędzi ciemności Piekary i Grzędowicza (nie pamiętam który czyj, ale razem składały się na interesującą całość... przeczytałam, i zakochałam się w tych opowiadaniach...

a potem przestałam czytać fantastykę, bo już za dużo przeczyałam i mi się znudziło...

Misquamacus 
konto usunięte

Cytat:
a potem przestałam czytać fantastykę, bo już za dużo przeczyałam i mi się znudziło...

bo dziewczyny już takie są, jakoś nie przepadaja za fantastyką. Dla nich liczy się literatura tzw. "ambitna" i z najwyższej półki, a nie opowiastki o smokach, księzniczkach itp. tałatajstwie :?

carmilla 
V.I.P.

Wysłany: Sro 07 Gru, 2005   

nie przesadzaj, przez prawie 5 lat studiów czytałam niemal wyłącznie fantastykę, więc najpewniej trochę przedawkowałam... tyle że niekoniecznie była to polska fantastyka...

Misquamacus 
konto usunięte

Wysłany: Sro 07 Gru, 2005   

może trochę uogólniłem co do tej fantastyki, ale szczerze to tylko z takimi reakcjami dziewczyn sie spotkałem. Co innego horror tu jakby cieplesze uczucia żywią białogłowy do tego gatunku i można nawet zaproponować jakąś książkę nie narażając się na krzywą minkę :devil:

carmilla 
V.I.P.

Wysłany: Czw 08 Gru, 2005   

dziwne, więcej moich koleżanek czyta sf i fantasy niż horrory... no, ale spośród moich znajomych to w ogóle mało kto horrory lubi... gorzej: mało kto czyta cokolweik :(

Misquamacus 
konto usunięte

Wysłany: Czw 08 Gru, 2005   

carmilla napisał/a:
gorzej: mało kto czyta cokolweik

to prawda, smutna ale prawda. Pracuję razem z czternastoma innymi osobami, a literaturę czytam tylko ja :? :(

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu