Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jak czytacie?
Autor Wiadomość
Led Zeppelin 
Świeże mięso

Wysłany: Wto 01 Sty, 2008   Jak czytacie?

Niektórym może się wydać dziwny i głupi ten post, dla całej reszty mam pytanie.Jak czytacie?Jak lubicie czytać?Czy wieczorem/w dzień, czytacie szepcząc, na głos, w głowie, na leżąco, siedząco, może opanowaliście jakieś metody, które pomagają w skupieniu/łatwiejszym odbiorze książki?Wszystko możecie napisać w tym oto poście, pewnie pomoże to początkującym czytelnikom wszelakich książek(mnie również), jak i starym wyjadaczom.
Dla przykładu, wczoraj w sylwestrową noc około drugiej w nocy zacząłem czytać książkę "Koralina", jestem abstynentem więc w głowie mi nie szumiało, jednak dość przeszkadzały mi głosy z dworu(w końcu to sylwester!), więc obróciłem się na drugi bok i zacząłem czytać szeptem(nie w myślach, jak zazwyczaj), bez większych skutków, po jakimś czasie gdy głosy z dworu ucichły zacząłem znowu wczucie w książkę, jakby omijając parę stron.

carmilla 
V.I.P.

Wysłany: Wto 01 Sty, 2008   

gdzie: wszędzie gdzie się da: w domu, kawiarni, autobusie, tramwaju, pociągu
kiedy: kiedy tylko się da
jak: obłędnie powoli i po kolei - staram się nie sprawdzać, jak się książka kończy, nie pomijam nudnych fragmentów, czasami tylko czytam je na tyle nieuważnie, że nie pamiętam o czym traktowały

Yoorask8 
V.I.P.

Dobry temat, jak każdy w dziale literatury, dzięki któremu będzie tu jakiś ruch. :) No, może prawie każdy. ;)

Czytam w domu, zawsze na leżąco, lub na wykładach na siedząco. Ale napewno nie w miejscach zatłoczonych typu autobus, przystanek czy inne tego typu miejsca. Z książkami jest podobnie jak z filmami, żeby wrażenie z czytania było najwięszke musi być cicho i najlepiej ciemno, idealna pora: po północy. (Nie dotyczy 31 grudnia ;) ) Wtedy skupienie jest maksymalne. A jeśli chodzi o niemożność skupienia przy jakichś hałasach - po prostu potrzeba doświadczenia według mnie, pamiętam jak jeszcze dwa lata temu próbowałem coś czytać ze zrozumieniem potrzebowałem ciszy i samotności, a teraz jak już regularnie czytam różnego rodzaju książki dużo łatwiej mi sie skupić.

Uwielbiam czytać i robie to kiedy tylko moge, niestety czasu ostatnio mam bardzo mało. Ale jak już się zabiorę za jakąś pozycje to przerabiam ją od deski do deski, nie ma mowy o jakimkolwiek opuszczania co cięższych fragmentów.

Charlie Young 
W stanie rozkładu

U mnie z czytaniem to jest raczej ciezko.Mam czas na wszystko tylko nie na to.Jedyny moment kirdy moge cos przeczytac to chwila doladowywania sie Football Managera przy przejsciu z jednego dnia na drugi, no i oczywiscie ta dluzsza chwila, kiedy to szwagier gra mecz a ja musze czekac na swoj.hehe.Co do otoczenia to raczej nic mi nie przeszkadza, nawet glosna muzyka(no chyba ze bedza to jakies mózgotrzepy).

dartur87 
Świeże mięso

Zazwyczaj czytam w domu i tylko w domu, cenie sobie prywatność :fuckoff: i nie lubie jak ktoś wchodzi do pokoju bez celu i się kręci bo to mnie rozprasza ,a kiedy czytam? wtedy gdy mam ochote lub gdy chce się wyciszyć ptrzed czymś waznym np. egzamin. Pozdrawiam ;-)

Naboo 
Zainfekowany

Wysłany: Pon 07 Sty, 2008   

Czytam szybko. Przez to może miewam problemy z zapamiętaniem nazwisk postaci, nazw miejscowości itp. szczegółów. Poza tym - najchętniej wieczorem, już w łóżku, chociaż staram się czytać w każdej wolnej chwili. Zdarza się nierzadko, że czytam dwie - trzy książki naraz... po prostu, zależy od nastroju i pory dnia. W godzinach przed- czy popołudniowych bardziej "smakują" mi inne pozycje, niż wieczorem. Do tego dochodzi format książki - trudniej zabrać ze sobą chociażby "Opowieści niesamowite" czy "Księgę strachu", niż niepozorne "Szczeliny".
Horrory lubię czytać podczas ponurego, deszczowego popołudnia, wieczorem lub w nocy. Koniecznie przy wyłączonym radiu/ telewizorze, aby nie psuły nastroju. Inne gatunki - to już zależy od rodzaju. Opowiadania zamieszczone w necie zwykle, kiedy nie mam zajęcia w pracy ;) .
Pozycja ciała obojętna, nigdy szeptem lub na głos (chyba, że czytam zaprzyjaźnionemu dziecku) i raczej ciężko mnie rozproszyć. No, pakujący się na kolanka rottweiler lub kot zasłaniający lampkę bywają dość skuteczne :jason:
A tak w ogóle, to nie potrafiłabym chyba zasnąć bez przeczytania choćby jednego rozdziału/ opowiadania/ artykułu.

carmilla 
V.I.P.

Wysłany: Wto 08 Sty, 2008   

Naboo napisał/a:
Czytam szybko. Przez to może miewam problemy z zapamiętaniem nazwisk postaci, nazw miejscowości itp

czytam wolno, ale nazw własnych tez nie pamiętam. może dlatego, że pamięć mam raczej ze słuchu i jak co usłyszę, to lepiej zapamiętam, niż jak zobaczę, więc zwłaszcza jak nazwy własne sa pisane z cudzoziemska, to jak ich nie przeczytam na głos, wedle prawidłowej wymowy, to nawet nie zapamiętam, jak się toto pisze

Naboo 
Zainfekowany

Wysłany: Wto 08 Sty, 2008   

Cytat:
zwłaszcza jak nazwy własne sa pisane z cudzoziemska, to jak ich nie przeczytam na głos, wedle prawidłowej wymowy, to nawet nie zapamiętam, jak się toto pisze

Mam to samo :mrgreen: A potem nawet się pokłócić o jakąś książkę nie mogę, tylko milczę dyplomatycznie i w domu dopadam "dzieło" celem rozwiania wątpliwości ;) A już dramatem jest nagminne zostawianie części książek u rodziców, potem zaskakuję ich telefonami w stylu "znajdź to i tamto tu - a - tu i przeczytaj mi" ;-)

Cabal999 
Żywy trup

Wysłany: Wto 22 Sty, 2008   

Głównie wieczorem.
Choć lubię naturalne światło, preferując je nad sztuczne.
Na siedząco, z podkulonymi nogami.
We własnym pokoju – inaczej nie mogę się skupić.
Pewną ograniczoną ilość stron dziennie.
Na trzeźwo.

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008   

W moim super wygodnym fotelu z lampką po boku i najlepiej jak już sie ściemni :)

NESTOR_WUTANG 
Powstały z martwych

Wysłany: Sob 29 Mar, 2008   

Ciekawy post :) ja najbardziej lubie czytac wieczorem/w nocy/gdy jadę pociągiem :) Wtedy odczuwam najlepszy klimat.. choc nie powiem , ze w rainy days tez chce mi sie horrory czytać :) Ale no taka pora jak teraz jest odpowiednia imo ;) Np: miasteczko salem o tej porze to juz byłby strach :candyman: . i jak mnie ksiazka wciagnie to moge naprawde zanuzyc sie w czytaniu godzinami.. mialem przyklad w wakacje czytajac 'Bastion' (..zaczynałem o 14 a konczylem o 22 :) ...) , tyle ze nie zawsze jest ten czas na lekturę.. Czytam zazwyczaj leżąc.

Gorgona 
W stanie rozkładu

Zdecydowanie wieczorami, w ulubionym fotelu:) Lubię czytać po kilka książek z różnej tematyki na raz - jak utknę w jakimś nudnym miejscu, to zabieram się za następną, dopiero potem wracam do tej poprzedniej. I niestety nie posiadam takich zdolności, jak Carmilla - ani w pociągu, ani w tramwaju, czy kawiarni połykanie książekjakoś mi się nie podoba. W miejscach publicznych wolę siedzieć i obserwować ludzi, brakuje mi nastroju. Chyba, że muszę przejrzeć coś nudnego, co koniecznie trzeba przeczytać, a nie zawsze się chce - wtedy jest mi dokładnie wszystko jedno gdzie i kiedy, byle do przodu ;-)

Patison 
Powstały z martwych

wszystko zalezy od rodzaju textu. bardziej zawiłe oczywiscie w kompletniej ciszy najelpiej. inne nawet przy muzyce, czy w szeroko pojetych "miejscach publicznych" ..
horrory czesto przy muzyce typu np dark ambient - nie rozprasza, a dodaje klimatu..

szymas 
Zainfekowany

Wysłany: Sro 02 Kwi, 2008   

Więc tak...

Co/Kto: Na razie przeważają (często zaległe) lektury (klasa maturalna)... ale czasem też się trafi King, czy ktoś taki ;)
Gdzie: Tutaj jest różnie... ostatnio przeważnie w środkach komunikacji miejskiej (w Łodzi to prawdziwy hardcore... taki Extreme Sportart :] zwłaszcza teraz, gdy szykują się na ŁTR), poza tym naturalnie w domu...
Kiedy: Wczesnym rankiem, czasem podczas lekcji, wieczorem...
Jak:
-Pozycja: siedzenie/stanie/chodzenie/leżenie :]
-Sposób: powoli, dokładnie, czasami się cofam, ale nigdy nie wybiegam w przód*
(*chyba, że za 2 dni przerabiam Potop, a jeszcze go nie zacząłem ;) )
Dlaczego: Czytam bo lubię... a czytam mało, bo nie mam czasu :(
I pray the Lord my soul to take.

Wendy 
Moderator

Wysłany: Czw 03 Kwi, 2008   

Ja muszę mieć absolutną ciszę, żeby się porządnie zagłębić w lekturze. Owa cisza jest osiagalna jedynie w domu więc to najlepsze miejsce, chociaż o dziwo kiedy dojezdzałam na studia czytałam też w pociagu/autobusie/tramwaju (daleka droga do Katowic) jak ktos nie gada nad uchem to idzie się w miarę skupić. Zazwyczaj czytam przy biurku, bo to zdrowo dla kregosłupa i wygodnie, albo w fotelu. Jakiekolwiek pozycje horyzontalne odpadają bo wtedy mózg dostaje sygnał 'idziemy spać'- to samo z oglądaniem filmów. ;-)

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu