Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
fantasy
Autor Wiadomość
Skaras 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Pon 14 Gru, 2009   

Tak w zasadzie to pomyślałem, że jeżeli ktoś nie siedzi w świecie Warhammera to może mu się nie podobać, bo trzeba by go znać. Warhammer jest bardzo specyficznym światem, dodatkowo najbardziej rozbudowanym i przemyślanym jaki powstał. Nie znając ras, oraz ich kultury, polityki, która w tym świecie odgrywa najważniejszą rolę, historii, ekonomii, bóstw, oraz geografii może być ciężko z zajarzeniem wszystkich akcji i szczegółów. Warhammer dodatkowo to dark fantas, gdzie fantastyka łączy się z horrorem. Jest także najbardziej pesymistycznym i przygnębiającym, szarym światem - światu grozi całkowita zagłada, ale nie jest ona odległa i możliwa do powstrzymania - ona już się zaczęła, dumne krasnoludy już prawie wymarły, elfy zrobiły się aroganckie i nieufne i skryły się w lasach, chordy demonów i mutantów nacierają ze wszystkich stron, wewnętrzni wrogowie korumpują polityków i wojsko, a władcy zamiast się zjednoczyć i stawić czoła wspólnemu zagrożeniu walczą ze sobą o ziemie. Pojedynczy herosi, co prawda mogą walczyć i wygrywać pojedyncze bitwy, ale cała sprawa jest już z góry przegrana.

No, ale jakbym miał wymienić najlepsze to z pewnością byłoby to "Rota" Dana Abnetta, gdzie jest chyba najmniej opcji Warhammerowych, a główny konflikt łatwo można sobie wyobrazić jako wojna wikingów z kozakami. Chyba najlepsza książka.

Niezły jest też "Zaragoz" Briana Craiga, w zupełnie innym stylu. Książka pełna intryg, a nie naparzanki.

Sztandarowym tytułem Warhammera jest saga heroic fantasy o krasnoludzkiem zabójcy Gotreku i jego kompanie-człowieku Felixie. Razem chodzą już od 10 tomów i ratują świat przed potężnymi przeciwnikami i tak mamy książki "Zabójca...", "...trolii", "...skavenów", "...demonów", "...smoków", "...bestii", "...wampirów", "...gigantów", "...orków", "...ludzi", "...elfów".

Czarna Mysza 
Zainfekowany

Wysłany: Pią 08 Sty, 2010   

A ja na długie, zimowe wieczory polecam "Czarną ikonę" Mieszka Zagańczyka. Przyjemne, dwutomowe (ale szybkie do łykania) czytadło. Średniowieczny Konstantynopol, Kapadocja (ogólnie egzotyka), tajemnicza sekta, której ramię zbrojne stanowią zombiaki, troszkę demonów... Bajka, przygoda, troszku historii i takie tam... Poza tym fajnie wydane (ryciny nadają klimat).

magnolia 
Świeże mięso

Wysłany: Pon 17 Maj, 2010   

Ktoś już wspominał Pierumowa, dlatego ja kontynuując wątek zachęcam do przeczytania jego najnowszej książki pt. "Tern". Zobaczycie jak pisarz fajnie konstruuje postacie w tej książce.

ghede 
W agonii

Polecam Czarnoksiężnika z archipelagu Ursuli Le Guin.
Metaforyczna opowieść,bardzo nastrojowa.Mądra kreacja fantastycznych światów.

kryslav 
Powstały z martwych

Wysłany: Pon 17 Maj, 2010   ghede napisał/a:

Kod:
Polecam Czarnoksiężnika z archipelagu Ursuli Le Guin

"Czarnoksiężnik..." Ursuli jest dobry. kiedyś czytałem fantasy, a najbardziej utkwiły mi przygody Conana R.E.Howarda oraz dziwny świat, jego mieszkańcy oraz prawa nimi rządzące ukazane w "Koncercie nieskończoności" pana Grega Beara. przepiękna powieść fantasy

evilmg 
Współpracownik HO

ghede napisał/a:
Polecam Czarnoksiężnika z archipelagu Ursuli Le Guin.

to ten z 3 czesci zlozony? chyba mam to w doma. pamietam dziwna kniga.

kryslav 
Powstały z martwych

evilmg napisał/a:
Cytat:
to ten z 3 czesci zlozony?

raczej jest to na odwrót, bo "Czarnoksiężnik..." wchodzi w skład cyklu "Ziemiomorza", na podstawie którego powstał taki sobie, mało ciekawy - jak dla mnie - film

ghede 
W agonii

Wysłany: Sob 12 Cze, 2010   

Przypomniał mi się cykl Karla Edwarda Wagnera,którego bohaterem jest nieśmiertelny
Kane.
Zarzuca się Wagnerowi schematyzm i brak literackiego polotu,ale jest w tej prozie jakaś
autentyczność.Niekłamana kreacja.

Magnis 
Żywy trup

Wysłany: Sro 23 Cze, 2010   

Polecam następujących autorów :
Cliford D. Simak "Rezerwat goblinów", książka napisana ciekawie i lekko.

Jonathan Wylie i jego kilka cykli.

John Moressy - tworzy książki lekkie i z humorem, świetnie się czyta.

Gordon R. Dickson i cykl Jerzy, zabawne fantasy.

David Eddings i jego wcześniejsze cykle.

Peter S. Beagle "Ostatni jednorożec" - bardzo fajna baśń.

Piers Anthony i cykl Xanth, świetne powieści z humorem, mogę je porównać do "Świata dysku"
:grin:
Ostatnio zmieniony przez Magnis Sro 30 Cze, 2010, w całości zmieniany 2 razy  

Chal-Chenet 
V.I.P.

Wysłany: Sro 30 Cze, 2010   

Pożyczyłem od znajomego "Gildię Magów" Trudi Canavan, mam nadzieje na dobre fantasy w końcu, czuję u siebie od jakiegoś czasu narastający głód podobnej literatury. Dawno nie miałem w ręku niezobowiązującej i wciągającej knihy fantasy. Czytał to tu ktoś może? Warte przerobienia?

Magnis 
Żywy trup

Czytałem kilka miesięcy temu pierwszą część, nawet się dobrze czyta, ale niestety nie jest to co określa się arcydziełem, tylko możne powiedzieć kolejną książką do przeczytania i może do zapamiętania, ponieważ ja po lekturze odczułem jakiś niedosyt i w tej chwili już jej za bardzo nie pamiętam.Zaznaczam, że czytałem pierwszą część więc w dalszych może się więcej dziać.Wiem, że wydała książki dziejące się przed tą trylogią jak będę miał czas to obadam. :grin:

Ps. Rzuć okiem na okienko wyżej gdzie polecam książki, które są ciekawe i warte polecenia, może znajdziesz coś dla siebie. ;-)

Chal-Chenet 
V.I.P.

Dzięki za opinię. ;) Arcydzieła nie szukam, tylko właśnie dobrego czytadła, więc kto wie, może to akurat będzie dobra dla mnie rzecz? Czytałem gdzieś też jakieś opinie, że kolejne tomy są lepsze, więc może jeszcze kiedyś wrócisz do tej trylogii? ;)

Co do polecanki, pewnie kiedyś skorzystam z wymienianych pozycji. :)

kefas999 
Powstały z martwych

Wysłany: Czw 01 Lip, 2010   

Chal-Chenet napisał/a:
Pożyczyłem od znajomego "Gildię Magów" Trudi Canavan, mam nadzieje na dobre fantasy w końcu, czuję u siebie od jakiegoś czasu narastający głód podobnej literatury. Dawno nie miałem w ręku niezobowiązującej i wciągającej knihy fantasy. Czytał to tu ktoś może? Warte przerobienia?

Ja tam bym tego nie tykał, chyba że nie miał bym nic innego pod ręką z fantasy. "Gildia magów" to dla mnie taki Harry Potter osadzony w konwencji fantasy właśnie. Czytałem tylko pierwszą część ale specjalnie nie zachęca do kontynuowania serii. Powieść jest nieco przewidywalna, a atutem książki jest iż szybko się czyta i jest lekko napisana. Ale nie spodziewałbym się jakiś mocnych wrażeń po niej. Tej samej autorki wydano nową trylogię pod nazwą "Era pięciorga" i jest ponoć lepsza, ale nie wiem na pewno ponieważ czytałem tylko recenzję.
Ja od siebie poleciłbym serię "Wojna pajęczej królowej" fantasy osadzonej w świecie Forgotten Realms. Ewentualnie nową książkę Jacka Piekary "Ja Inkwizytor" z serii o Mordimerze Madderdinie. Na pewno byłby to lepiej spędzony czas, ale jeśli masz pod ręką tylko trylogię Canavan to mimo wszystko może warto zaryzykować, może historia w kolejnych dwóch tomach się broni???

Chal-Chenet 
V.I.P.

Wysłany: Czw 01 Lip, 2010   

Nowego Piekarę czytałem, bardzo godziwa rozrywka, o wiele lepsza książka niż napisany moim zdaniem na siłę "Płomień i krzyż". To, że Mordimer jest tu starszy to pozytyw, bardziej przypomina tego inkwizytora, którego znamy i lubimy. Poza tym forma mikropowieści sprawdza się bardzo dobrze. Byłem bardzo zadowolony z lektury i mam nadzieję na rychłą premierę drugiego tomu.

Co do Canavan:
kefas999 napisał/a:
"Gildia magów" to dla mnie taki Harry Potter osadzony w konwencji fantasy właśnie.

A to dla mnie się dobrze składa, bo bardzo lubię "Pottera" :D Skoro odnajdę podobieństwa, jak już Sonea rozpocznie naukę, to wypada mi się tylko cieszyć. Póki co, jestem w połowie i na razie jestem zadowolony, dostaję to czego oczekiwałem, czyli lekką, "szybkoczytającą się" rozrywkę.

kefas999 napisał/a:
Ja od siebie poleciłbym serię "Wojna pajęczej królowej" fantasy osadzonej w świecie Forgotten Realms.
Hmm, a zawsze myślałem, że serie książkowe osadzone w światach znanych z gier to kiepścizna. Anyway, zapamiętam tytuł, dzięki za polecankę.

kefas999 
Powstały z martwych

Wysłany: Pią 02 Lip, 2010   

Chal-Chenet napisał/a:
Hmm, a zawsze myślałem, że serie książkowe osadzone w światach znanych z gier to kiepścizna.

Niektóre owszem, a niektóre prezentują się całkiem nieźle jak wspomniany przeze mnie tytuł.
Chal-Chenet napisał/a:
Nowego Piekarę czytałem, bardzo godziwa rozrywka, o wiele lepsza książka niż napisany moim zdaniem na siłę "Płomień i krzyż". To, że Mordimer jest tu starszy to pozytyw, bardziej przypomina tego inkwizytora, którego znamy i lubimy. Poza tym forma mikropowieści sprawdza się bardzo dobrze. Byłem bardzo zadowolony z lektury i mam nadzieję na rychłą premierę drugiego tomu.

Osobiście ja "Płomień i krzyż" nie oceniam tak surowo, ten jakby prequel wniósł nieco świeżości do serii. Dla mnie "Wieże do nieba" i "Płomień i krzyż" prezentują bardzo zbliżony poziom. Także czekam niecierpliwie na kolejne tomy a w szczególności na "Rzeźnika z Nazaretu" Piekary i jego wersję wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. :fire:

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu