Forum dyskusyjne serwisu Horror Online Strona Główna Forum dyskusyjne serwisu Horror Online
Forum strony Horror Online - kompendium wiedzy o horrorze.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Aliensgroup

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
ŚWIAT DYSKU - Terry Pratchett
Autor Wiadomość
Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Sro 20 Maj, 2009   ŚWIAT DYSKU - Terry Pratchett

Temat o najsławniejszym cyklu fantasy w dziejach literatury.

Cyklu, który w odróżnieniu od przygód Harry Pottera czy hobbita z magicznym pierścieniem, nie stał się - na szczęście - przedsięwzięciem czysto komercyjnym i nadal trzyma się wyśmienicie :)

Lecz cóż to jest tak dokładnie?

Licząca obecnie około czterdziestu książek seria Świat Dysku, to humorystyczne, a często satyryczne fantasy. Autor osadził akcję w wymyślonym przez siebie świecie – Świecie Dysku – jako alegorii zwykłego, codziennego życia. Nazwa Świat Dysku pochodzi od jego konstrukcji – świat ten jest ogromnym dyskiem leżącym na grzbiecie czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie olbrzymiego żółwia A'Tuina płynącego przez pustkę. Jest to nawiązanie do jednego ze średniowiecznych wyobrażeń Ziemi. Powieści parodiują wiele zjawisk i idei dzisiejszego świata: kultowe postacie fantasy i science fiction, filmy Ingmara Bergmana, specyfikę Australii, Hollywood, prasę, muzykę rock and roll czy historię Egiptu, nawiązują też do religii, filozofii, związków zawodowych, polityki czy monarchii.

Tak więc zapraszam do dyskusji wielbicieli twórczości Terry Pratchett'a - twórczości zabawnej choć nie do końca normalnej... lecz czyż to co nazywamy normalnością nie jest tylko kręgiem światła wokół ogniska? ;)

Zapraszam do dyskusji :)

AccessDenied 
Żywy trup

Wysłany: Sro 20 Maj, 2009   

Polemizowałabym z tezą na temat komercyjności HP i WP, ale niech Cię...

A samą serię bardzo lubię, podoba mi się chociażby swoiste rozwinięcie Vonnegutowskiego poczucia humoru ;-)

Skaras 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Sro 20 Maj, 2009   

Przeczytałem kilka części (chronologicznie) i tylko jedna mi się podobała. Reszta to takie smęty, mnie zupełnie nie wciągnęły i nie zaciekawiły. Ze świata dysku podobają mi się tylko okładki :razz: . Wolę dark fantasy...

Gruz 
Świeże mięso

Wysłany: Nie 31 Maj, 2009   

Asdarku, nie masz pojęcia jak bardzo różni się produkcja taśmowa Harrego Pottera od majstersztyku serca Władcy Pierścieni.
Dla Twojej infromacji ;P powiem, że kilka powieści Pratchetta zostało zekranizowanych (np. "Kolor Magii") ale nie można uraczyć ich w kinie gdyż jak pisze sam autor: chce przekazać nam wizję Świata Dysku bez popcornu i szeleszczenia torebek. Za to na srebrny ekran trafił serial "Wiedźmikołaj" scenariusza Pratchetta. Artyście też muszą za coś żyć - powiedział pewien polski pisarz.

Najciekawsza jest "Straż Nocna" pełna odniesień do czasów komunizmu (jak głosi plotka książka ta powstała z inspiracji Pratchetta wizytą w Polsce) i "Pomniejsze Bóstwa".
Poza tym "Prawda", "Równoumagicznienie" (zupełnie odrębne i niezwykłe), "Bogowie, Honor, Anhk-Morpork", "Zbrojni", "Na glinianych nogach" i tak dalej...

Polecam "Dobry Omen" i "Only You can save mankind" Terry'ego.

PS. Najsławniejszy cykl fantasy w dziejach? Hm, myśle, że ten tytuł należy się Conanowi Barbarzyńcy albo Ziemiomorzu.
Jutrznio słodkich ukochań, gdzie królestwo twoje?!

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Gruz napisał/a:
Asdarku, nie masz pojęcia jak bardzo różni się produkcja taśmowa Harrego Pottera od majstersztyku serca Władcy Pierścieni.

Masz na myśli literacką czy filmową wersję LotR? bo nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi...

Gruz napisał/a:
Dla Twojej infromacji ;P powiem, że kilka powieści Pratchetta zostało zekranizowanych (np. "Kolor Magii")

Prócz tego: Blask Fantastyczny, Wiedźmikołaj, Piekło Pocztowe (powstaje), Muzyka Duszy, Trzy Wiedźmy, Johnny i Bomba, Johnny i Zmarli, Nomów Księga Wyjścia... ale nie, nic o tym nie wiedziałem ;)

Gruz napisał/a:
Za to na srebrny ekran trafił serial "Wiedźmikołaj" scenariusza Pratchetta. Artyście też muszą za coś żyć - powiedział pewien polski pisarz.

Pierwsze słyszę, żeby serial, który był emitowany w TV trafił do kina...

Cytat:
PS. Najsławniejszy cykl fantasy w dziejach? Hm, myśle, że ten tytuł należy się Conanowi Barbarzyńcy albo Ziemiomorzu.

Porównywalnie pod względem sprzedanych egzemplarzy wygrywa i tak Świat Dysku ;)

Gruz 
Świeże mięso

Chodzi o proces tworzenia Władcy Pierścieni. LotR to mój konik i dawno temu bardzo maniaczyłam na jego punkcie dlatego mam obtrzaskane wszystkie wywiady itd :D Do czego Cie nie namawiam, ale mogę Cię zapewnić, że Jacksonowi przyświecał inny cel niż zarobek (zanim dostał środki i ludzi do pracy musiał się nieźle naskakać by spełnić marzenie życia).Tak samo jak J.R.R Tolkien nie był ponaglany przez scenarzystów i motywowany finansowo jak to się dzieje w przypadku J.K.Rowling.
Ale my tu nie o Tolkienie ;)
Cytat:
... ale nie, nic o tym nie wiedziałem

To ironia? ;>
Cytat:
Pierwsze słyszę, żeby serial, który był emitowany w TV trafił do kina...

Nie ja to wymyśliłam.

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Pon 01 Cze, 2009   

Gruz napisał/a:
To ironia? ;>

Najczystsza z możliwych :mrgreen:

Gruz napisał/a:
Nie ja to wymyśliłam.

Z tego co ja wiem, to Hogfather bezpośrednio z TV trafił na DVD... może chodzi Ci o jakieś fanowskie emisje w kinach?

Gruz 
Świeże mięso

Ale wrócmy do dyskusji.

Jaka jest najważniejsza prawda oznajmiona Ci przez Świat Dysku? ;>

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Że nie uchodzi za dobry pomysł cudzołóstwo z przedstawicielem gatunku Erinaceus europaeus? ;-)
Ostatnio zmieniony przez Asdark Nie 07 Cze, 2009, w całości zmieniany 1 raz  

Gruz 
Świeże mięso

Wysłany: Nie 07 Cze, 2009   

But the hedgehog can never be buggered at all,
Buggered at all, buggered at all...

:mrgreen:

Vizzygoth 
Żywy trup

Wysłany: Pią 12 Mar, 2010   

Jak dotąd przeczytałem tylko "Równoumagicznienie" i jestem zadowolony - świetny humor, ciekawa historia z przekazem, no i piękna satyra na dzisiejsze czasy.

Dla zainteresowanych mapka czytania w porządku chronologicznym:

Francuzi zsiadają z koni, padają twarzą na ziemię, aż arcybiskup w imię Boga pobłogosławi im. Za pokutę nakazuje im tęgo walić.

AccessDenied 
Żywy trup

Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

Ciekawe, kiedy w PL wyjdą takie tytuły jak "Gdzie jest moja krówka" ;)
Przydałby się dodruk Maurycego, jak już jakiś się pojawia na allegro to poniżej siedmiu dych nie schodzi, a książka bardzo na poziomie, nawet trochę grozy jest ;-)

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Sob 13 Mar, 2010   

AccessDenied napisał/a:
Ciekawe, kiedy w PL wyjdą takie tytuły jak "Gdzie jest moja krówka"

Na dobrą sprawę to można tę książkę dostać w sieci American Bookstore, choć jak wiadomo po angielsku ;) Jednakże nie jest ona na tyle skomplikowana fabularnie, iż potrzebne jest tłumaczenie... które swoją drogą jest chyba w jednej z książek z cyklu Straż Miejska AM (Straż Nocna bodajże)

Ale fakt - kiedyś pojawiało się więcej książkowych bajerów ze ŚD (jak chociażby liczne terminarze), więc nie rozumiem czemu w czasach zwiększonego zainteresowania twórczością Terry'ego Pratchetta, zmniejszono ilość wydawanych gadżetów.

AccessDenied napisał/a:
a książka bardzo na poziomie,

Książka - TAK, tłumaczenie - NIE

Zaś co do wznowienia - nie jestem pewien czy z Maurycym..., nie jest tak jak z Ostatnim Bohaterem, który był drukowany na całą Europę przez włoską drukarnię, która niestety upadła - tym samym wznowienie (przynajmniej w pierwotnej formie) nie będzie możliwe. Ale ja mam i na dodatek z autografem Pratchetta i Cholewy Piotra W. :mrgreen: (musiałem się pochwalić)

Tristan Tzara 
Powstały z martwych

Wysłany: Nie 12 Gru, 2010   

sprzedaje (prawie)wszystkie ksiazki Pratchetta ze Swiata Dysku jakby ktos byl zainteresowany ;)
http://allegro.pl/show_us...php?uid=1895554

Come, come and change this land!

Asdark 
Zombie pożeracz mięsa

Wysłany: Pon 13 Gru, 2010   

Niemądre posunięcie ;) Jeśli bym sprzedawał Sztukę Świata Dysku to na pewno za trochę więcej gdyż nakład się skończył, a i ludzie są raczej łase na tę pozycję.

Sponsor

Dołaczył: Dawno, Dawno Temu ...
Skad: Amityville

Odpowiedz do tematu